DLACZEGO ZDRADZAMY? Co nauka mówi o zdradzie

Mimo powszechnego przyzwolenia dla rozwodów oraz coraz bardziej popularnych otwartych związków, w których posiadanie więcej niż jednego partnera seksualnego jest dozwolone, ludzie nadal się zdradzają. Co więcej, czasem zdradzają, deklarując bycie szczęśliwymi w swoich związkach. Dlaczego tak się dzieje?

Co naprawdę kieruje osobą, która posuwa się do zdrady? W rzeczywistości ludzie oszukują z wielu powodów, a nowe badanie opublikowane w The Journal of Sex Research przedstawia najczęstsze powody niewierności partnerów.

 

Moja ulubiona definicja zdrady łączy trzy kluczowe elementy: ukradkowy związek, co stanowi podstawę zdrady, jakiś stopień więzi emocjonalnej i alchemię seksualną. Alchemia jest tu słowem kluczowym, bo dreszcz erotyczny wyimaginowanego pocałunku ma moc i czar wielu godzin fizycznego kochania się. Jak powiedział Marcel Proust, to nasza wyobraźnia odpowiada za miłość, a nie druga osoba.

Esther Perel, terapeutka par

 

Badacze przeprowadzili ankietę wśród 495 dorosłych osób (średnia wieku wynosiła 20 lat), którzy zostali zapytani, czy kiedykolwiek oszukiwali w związku, a jeśli tak, to jaka była ich motywacja. Ponieważ ankieta była dość otwarta, naukowcy pogrupowali odpowiedzi według pewnych cech wspólnych, co pozwoliło znaleźć im aż 77 powodów do niewierności.

Spośród wszystkich podanych przyczyn, jako główny powód zdrady wyodrębniono „brak miłości”. Aż 77% odpowiedzi albo wyraźnie podkreślało brak uczucia względem partnera albo nawiązywał do uczuciowej stagnacji w podobny sposób. „Brak miłości” mógł również oznaczać, że partner odczuwa brak uznania, uwagi, czy radości w związku.

 

GARŚĆ STATYSTYK:

 • W ponad 1/3 małżeństw jeden lub oboje partnerów przyznaje się do zdrady.
 • 22% mężczyzn przyznaje się do zdradzania swojej drugiej połówki.
 • 14% kobiet przyznaje się do zdradzania swoich partnerów.
 • 36% mężczyzn i kobiet przyznaje się do romansu ze współpracownikiem.
 • 17% mężczyzn i kobiet przyznaje się do romansu ze szwagierką lub szwagrem.
 • Osoby, które wcześniej oszukiwały, są o 350% bardziej skłonne zdradzić po raz kolejny.
 • Zdrada pojawia się najczęściej dwa lata po ślubie.
 • 35% mężczyzn i kobiet przyznaje się do zdrady podczas podróży służbowej.
 • 9% mężczyzn przyznaje, że zdradza, by odegrać się na współmałżonce.
 • 14% kobiet przyznaje, że ma romans, by odegrać się na współmałżonku.
 • 10% romansów rozpoczyna się online.
 • 40% romansów rozpoczętych w Internecie przechodzi do realnego życia.

Wiemy już, że wygasłe uczucie najbardziej pcha partnerów ku zdradzie. Muszą jednak istnieć jeszcze inne powody, dla których ludzie decydują się na ten krok. Badania wskazują na siedem innych istotnych przyczyn:

 1. PRAGNIENIE WIELU RÓŻNYCH PARTNERÓW SEKSUALNYCH

Odpowiedzi takie jak: „Chciałem większej różnorodności – tj. większej ilości partnerów seksualnych” były drugą najczęściej wskazywaną przyczyną zdrady. Co ciekawe, odpowiedzi te nie miały związku z aktualnym brakiem satysfakcji z życia seksualnego ze swoim stałym partnerem. Problemem nie było więc nieciekawe życie intymne, a sam fakt bycia w związku tylko z jedną osobą.

 2. POCZUCIE BYCIA ZANIEDBYWANYM PRZEZ PARTNERA

Rozumiane także, jako brak poczucia bycia kochanym i docenianym. Kiedy jeden z partnerów czuje się odrzucony, zraniony lub niedoceniony, ale nie chce się zakończyć związku w którym się znajduje, może uciec się do zdrady jako przewrotnego sposobu zwrócenia uwagi na siebie i swoje potrzeby. Badania wykazały, że aż 70 procent osób zdradzających czuło się zaniedbanych w związku.

 3. „NIESPRZYJAJĄCE” OKOLICZNOŚCI 

„Byłem pijany i nie myślałem jasno” – takie i podobne typy „wyjaśnień” złożyło aż 70% ankietowanych. Za zdradą w takich okolicznościach może czaić się inna, prawdziwa motywacja, jednak nie zawsze musi mieć ona jakieś drugie dno. Psychoterapeuci twierdzą, że jeśli ktoś zdradza tylko raz i okazuje prawdziwe wyrzuty sumienia, żałuje swojego czynu i szczerze przeprasza – związek i zaufanie mogą zostać odbudowane, jeśli dwoje partnerów wyrazi taką gotowość.

 

Wbrew temu, co możecie myśleć, w zdradzie chodzi nie tyle o seks, ile o pożądanie, pragnienie uwagi, pragnienie poczucia się kimś szczególnym, kimś ważnym. Sama struktura zdrady, nieosiągalność kochanka, wzmaga pragnienie. To właśnie mechanizm pożądania, bo niekompletność i dwuznaczność sprawia, że pragniesz tego, czego nie możesz mieć.

Esther Perel, terapeutka par

 

 4. CHĘĆ WZMOCNIENIA POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI

Potrzeba zwiększenia poczucia własnej wartości była motywacją do zdrady aż dla 57% osób biorących udział w badaniu. Osoby takie świadomie lub nieświadomie czują się niepewnie w relacji z partnerem i wykorzystują uwodzenie oraz pozamałżeńskie podboje, aby lepiej poczuć się z samym sobą i załatać luki w samoocenie.

Mogą odczuwać niepewność w związku z czymś zewnętrznym – takim jak kariera, wiek lub wygląd. Mogą czuć się bezsilni w swoim związku i potrzebują sposobu, aby odzyskać w jakiś sposób władzę i sprawczość. Czasami jednak zdradzają, ponieważ ich niepewność wynika z poczucia nieistotności, której doświadczyli w swojej rodzinie generacyjnej, która nadal ich nęka.

 5. GNIEW POMIESZANY Z CHĘCIĄ ZEMSTY

Zdrada w celu odegrania się na partnerze lub po prostu gniew po kłótni były szóstym powodem, dla którego ankietowani zdecydowali się zdradzić. Dla 43% był to największy motywator.

 6. BRAK PRZYWIĄZANIA

Brak przywiązania i zaangażowania w życie i relację z partnerem było powodem, przez którego zdradzało 41% osób biorących udział w badaniu.

 7. SEKS SAM W SOBIE

Około jedna trzecia osób deklarowała, że ​​zdradza tylko z jednego powodu… dla seksu.

 

Każda zdrada zmienia definicję związku i każda para zdecyduje, jaka będzie spuścizna zdrady. Zdrada nie przestanie istnieć. Dylematy miłości i pożądania nie dają prostych odpowiedzi: białe, czarne, złe, dobre, ofiara i sprawca. Zdrada w związku ma wiele postaci. Zdradzamy partnera na wiele sposobów – pogardą, zaniedbaniem, obojętnością, przemocą. Zdrada seksualna to tylko jeden ze sposobów zranienia partnera. Innymi słowy, ofiara zdrady nie zawsze jest ofiarą małżeństwa.

Esther Perel, terapeutka par

 

Podsumowując, badania wykazały, że mężczyźni zdradzają częściej w poszukiwaniu różnorodności, nowych wrażeń i pod wpływem sytuacji, podczas gdy kobiety częściej skłaniają się ku zdradzie, ponieważ czują się ignorowane i niedoceniane.

Mówi się, że w przypadku zdrady wina leży zawsze gdzieś po środku. Nie potrafię do końca zgodzić się z tym zdaniem. Każdy związek, każda relacja, okoliczności – są inne. Pewnym jest, że zdrada zbiera ogromne żniwo psychiczne, czasem bywa traumatyczna. Zdrada w związku ma wiele postaci i definicji, a jej seksualna postać to tylko jeden z wielu sposób na zranienie partnera.

Zdrada kończąc jeden związek, rozpoczyna drugi – czasem z tym samym partnerem. Jakie są wasze odczucia odnośnie zdrady? W jakich ramach się mieści? Czy można ją wybaczyć? Jestem bardzo ciekawa waszych przemyśleń.

(Visited 367 times, 27 visits today)

PRZECZYTAJ TAKŻE