Czym jest introwersja? Kilka ogólnych prawd na temat introwertyków

sam-burriss-299420

Jeśli jesteś introwertykiem, mam dla ciebie dobrą wiadomość – wszystko z tobą w porządku. Też nim jestem. Wiele z nas – introwertyków – może czuć się zagubionymi w kulturze wychwalającej i skupionej na ekstrawertykach. Myślę, że przyjrzenie się sobie oraz głębsze zrozumienie tego pojęcia pozwoli lepiej wykorzystać tkwiący w nas potencjał. 

Stąd pomysł na nową serię na blogu, a mianowicie – INTROWERTYCZNE SOBOTY. Co tydzień, będzie pojawiał się wpis opisujący funkcjonowanie introwertyków (w relacjach, w pracy, w szkole), wskazówki dotyczące rozwoju osobistego, informacji jak działa introwertyczny umysł, popularne mity, itp.

CZYM JEST INTROWERSJA?

Nie jest ani chorobą, ani zaburzeniem, ani niedoskonałością, jak niektórzy myślą.

Introwersja to jeden z podstawowych wymiarów osobowości. Jego drugim biegunem jest ekstrawersja. W psychologii nie opracowano jeszcze ich jednolitych definicji. Określone cechy włączane do obu wymiarów różnią się w zależności od teorii, a badaczom dotychczas nie udało się wyeliminować tych różnic. Można zatem uważać obydwie definicje za płynne i wciąż podlegające ewolucji. Dodam jeszcze, że istnieją osoby, które posiadają w miarę po równo – cech intro- i ekstrawertycznych – takie osoby nazywamy ambiwertykami.

Nie chcę, by ktoś pomyślał, że uważam ekstrawertyków za jakiś „gorszy sort”. ;) Każdy z nas jest inny, różnie plasujemy się na tej skali, co uważam – jest piękną rzeczą.

intr

Introvert Doodles by Maureen Wilson

Słowem wstępu – oto 9 ogólnych prawd dotyczących sposobu funkcjonowania introwertyków.

9 PRAWD O INTROWERTYKACH

 1. Przekładają świat wewnętrzny nad zewnętrzny.

 2. Tracą energię w kontaktach towarzyskich.

 3. Potrzebują odosobnienia, by „naładować baterie”.

 4. Mogą mieć – i często mają – wprawę w interakcjach społecznych.

5. Inaczej doświadczają kontaktów społecznych. Wolą słuchać, oddawać się refleksji, pisać, preferują małe grupy, cenią wnikliwe dyskusje.

 6. Bardziej pociąga ich świat wewnętrzny, wyobraźnia i odosobnienie.

7. Mają mniejszą tolerancję na nadmierne pobudzenie – już sam świat wewnętrzny zapewnia im znaczną stymulację.

8. W inny sposób przetwarzają informacje – lubią przez długi czas zgłębiać jeden temat. Mają mniejszą tolerancję na zakłócenia.

9. Inaczej podchodzą do zadań – wolą skupić się na jednej rzeczy w danym czasie, są bardziej skoncentrowani, poświęcają dużo czasu na przemyślenia.

Do jakiej grupy należycie – introwertyków, ekstrawertyków, czy może ambiwertyków?
Dowiedzieliście się o introwertykach czegoś nowego z powyższego tekstu?
Może jest coś, co szczególnie was nurtuje w tym temacie, o czym chcielibyście tu przeczytać?

Koniecznie dajcie znać poniżej – będę wam bardzo wdzięczna za każdą informację zwrotną dotyczącą tego cyklu. Chciałabym, byśmy spróbowali stworzyć go wspólnie. :) Co o tym sądzicie?

PRZECZYTAJ TAKŻE

 • Pingback: Introwertyk w klasie. Jak podchodzić do introwertycznych dzieci? | bedkowska.es()

 • Pingback: Jak przetrwać święta? Poradnik dla introwertyków | bedkowska.es()

 • Pingback: Jak przetrwać w pracy? Wskazówki dla introwertyków | bedkowska.es()

 • Zupełnie niedawno dowiedziałam się a raczej zrozumiałam o tym, że jestem introwertykiem. Wiele mi się w głowie rozjaśniło i tym bardziej ciesze się na powstały cykl :) Świetny pomysł. Wpis bardzo mi się podoba. Pozdrawiam serdecznie :)

 • Monika Kotlarek

  Fajnie, że pisze się coraz więcej o introwertyzmie i introwertykach. Do tej pory raczej uważało się to za jakiś mankament i skazę psychiczną, co dość mocno krzywdziło. Czekam na więcej artykułów :)

 • Jako introwertyk cieszę się na ten cykl :-D
  Jako introwertyk nie mogę się doczekać piątkowego wieczoru, który jak zawsze spędzę w łóżką z książką i herbatką :-P

 • Introwertyk to ja. A to jeszcze bardziej ja: http://hsperson.com/ ;) Myślę, że ten link może Cię zainteresować, bo pokazuje jeszcze bardziej wrażliwy i empatyczny typ introwersji.

 • A B

  Polecam książkę Susan Cain o introwertyzmie.
  Fajnie popularyzować istnienie introwertyków bo większość ekstrawertyków prawdopodobnie nie wie, że nie wszyscy są tacy jak oni.
  Znasz jakieś metody „mierzenia” introwertyzmu? To znaczy, że ktoś jest bardziej introwertyczny lub mniej?
  Ciężko mi uwierzyć, że jesteś introwertykiem biorąc pod uwagę ile bardzo prywatnych informacji umieszczasz na blogu. Ja bym tak nie umiał.
  Pozdrawiam

  • Dzięki, na pewno po nią sięgnę. :)
   Jedyną metodę, jaką miałam w rękach i użyłam to Inwentarz Osobowości NEO FFI (dość rozbudowane narzędzie, składające się z 5 skal mierzących: neurotyczność, ekstrawersję, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność).
   To ciekawe, co piszesz – szczerze, to nie mam poczucia, bym dzieliła się aż tak intymnymi kadrami ze swojego życia. :)

   • A B

    Dla takiego introwertyka jak ja publikowanie jakichkolwiek prywatnych informacji czy zdjęć jest mało prawdopodobne, nie wspominając o tym liście do 15-letniej wersji Ciebie : )